corwin cursor circle black

Ako sa zbaviť stresu a násilia? – Urobme mesto zelenším

Prejsť na článok
scroll down icon
Share

Je mnoho dôvodov prečo podporiť tvorbu zelených priestorov v meste. Robia mesto krajším, zachytávajú a zužitkujú dažďovú vodu, či znižujú prehrievanie ulíc. Nedávne výskumy však poukazujú aj na menej zjavné výhody mestskej zelene. To totiž dokáže zlepšiť naše zdravie a dokonca aj spraviť mesto bezpečnejším.

Guthaus - záhradný dvor s altánkom a grilom, Bratislava
Guthaus - záhradný dvor s altánkom a grilom, Bratislava

Revitalizácia priestorov je revitalizácia komunít

Zelené priestory sú srdcom dobrých štvrtí. Navracajú prírodu do mesta a podporujú aktívny život. Sú to miesta, kde sa susedia stretávajú a socializujú, čím prispievajú k tvorbe silnejších a bezpečnejších komunít. Príkladom pozitívneho efektu mestskej vegetácie je program tvorby zelených priestorov na prázdnych pozemkoch mesta vo Filadelfii. Ten ukázal, že revitalizácia nevyužitých území v meste vedie k výraznému zníženiu kriminality a vandalizmu v ich okolí.

Blumental, Bratislava

Nahradenie prázdnych pozemkov či zanedbaných fabrík novými projektami plnými zelene je sociálnym katalyzátorom, ktorý odrádza kriminálnikov a podporuje aktívny spoločenský život. Podľa výskumu University of Illinois, mestské budovy s veľkým množstvom okolitej vegetácie čelili takmer o polovicu menej zločinom než budovy, ktoré nemali v okolí takmer žiadnu zeleň. Tvorba zelených priestorov a revitalizácia brownfieldov v meste tak môže pomôcť oživiť celé svoje okolie a vytvoriť bezpečnejšiu štvrť. To znamená nielen omnoho vyššiu kvalitu života, ale aj zlepšenie miestnej ekonomiky a rast hodnoty susediacich nehnuteľností.

Včely na streche Einparku
Včely na streche Einparku

Zeleňou do mentálnej pohody

Mestský život môže byť mimoriadne stresujúci. Neustály hluk a zhon spôsobujú vyčerpanosť, stres a prehnanú agresiu. Zelené verejné priestory však majú relaxačný účinok a pomáhajú nám odbúravať tento stres a psychickú únavu. Prejsť sa po novom parku, sadnúť si na zelenom námestí či len mať výhľad na plochy pokryté vegetáciou dokáže znížiť našu vyčerpanosť a umožniť nám znova sa sústrediť. Zelené priestory nám tak pomáhajú zvýšiť produktivitu a mentálny pokoj.

Revitalizovaný park na Kmeťovom námestí
Revitalizovaný park na Kmeťovom námestí

Pripravené pre ľudí

Najdôležitejšou súčasťou efektívneho využívania zelených priestorov v meste je ich zapracovanie do komunitného dizajnu. Každý takýto priestor by mal mať premyslený účel a miesto – iba tak dokáže skutočne podporovať miestne komunity. Aj preto do našich projektov zapájame svetových urbanistov, profesionálov v prírodnej architektúre či miestnych umelcov, ktorí zaistia, že zelené priestory našich projektov zapadajú do svojho okolia a prinesú mu čo najväčší úžitok.

Zelenšie mestá sú zdravšie, bezpečnejšie a príjemnejšie na život. Revitalizácia zanedbaných území a stavba zelených projektov podporujú aktívny život a pevné komunity. Je to ďalší spôsob, akým vieme prispieť k pozdvihnutiu svojho okolia a zlepšeniu mestského života.

BlumentaLive
Share
corwin icon circle scroll top button
phone menu open button phone menu close button

Cookies

Pomocou cookies vieme zlepšiť váš použivateľský zážitok. Podmienky ochrany osobných údajov nájdete tu.