corwin cursor circle black

Čo sú to zelené strechy?

Prejsť na článok
scroll down icon
Share

Krása a úžitok

Zelené strechy sú strechy budov pokryté vegetáciou. Predstavujú žijúcu a rastúcu alternatívu zaužívaných strešných krytín, ktorá sa stala symbolom zelenej architektúry a tradičným prvkom našej práce. Zelené strechy plnia mnoho funkcií. Okrem toho, že búrajú tradičný trend bezútešných betónových mestských striech a nahrádzajú ho esteticky príjemnou zeleňou, zároveň prinášajú nejeden úžitok pre obyvateľov mesta.

Zelené strechy v projekte Blumental
Zelené strechy v projekte Blumental

Boj proti horúčavám

Mestské zástavby zadržiavajú omnoho viac tepla než vidiecke zástavby. Prekrytie vegetácie betónovými štruktúrami spôsobuje tvorbu takzvaných „tepelných ostrovov“, ktoré zhoršujú kvalitu života a najmä počas horúcich mesiacov môžu viesť k zdravotným ťažkostiam. Je preto mimoriadne dôležité vytvárať projekty, ktoré uprednostňujú využitie vegetácie a zelených striech.

O tom, že zelené strechy pomáhajú výrazne znižovať teplotu budov sme sa presvedčili pomocou termovíznej kamery. Technická štúdia spoločnosti Aero Monitor ukázala, že zelené strechy na projekte Blumental sú oproti okolitým strechám s krytinou z bežných materiálov chladnejšie v rozsahu teplôt od 17,6 do 24,4 °C. Pomáhajú tak nielen znižovať teplotu v budovách, ale aj vytvárať chladnejšiu a zdravšiu okolitú mikroklímu.

Zelené strechy Blumental na termovíznej kamere
Zelené strechy Blumental na termovíznej kamere

Ochrana proti povodniam

Prívalové dažde a zatopené ulice sú v mestách na Slovensku vzhľadom na nedostatočné kapacity kanalizácie veľmi častým problémom. Aj tu však dokážu pomôcť rastliny na zelených strechách a substrát, v ktorom sú zasadené. Na rozdiel od tradičných strešných krytín, ktoré vodu počas prívalových dažďov iba zvádzajú do nestíhajúcej kanalizácie, zelené strechy zrážky zadržiavajú.

Správne navrhnutá skladba vegetačnej strechy tak výrazne napomáha znížiť riziko povodní v meste. Následné vyparovanie vody zo zelených striech naviac vytvára osviežujúco chladivé ovzdušie. Tak ako v prípade projektu Guthaus môžu byť doplnené dažďovými záhradami, ktoré taktiež tvoria skvelý bioretenčný systém a zmierňujú výkyvy počasia akými sú suchá či povodne.

Guthaus v daždi
Dažďové záhrady v rezidenčnom projekte Guthaus
Guthaus v daždi
Dažďové záhrady v rezidenčnom projekte Guthaus

A omnoho viac

Zelené strechy so sebou prinášajú mnohé ďalšie výhody pre obyvateľov mesta. Absorbujú škodliviny zo vzduchu, vytvárajú príjemnejšie prostredie, znižujú stresujúce vplyvy mesta, či tvoria potrebné životné podmienky pre včely, vtáky a motýle. Aj keď ich stavba vyžaduje vyššie náklady ako u betónových striech, ich prínos pre ľudí rozhodne prevažuje tieto počiatočné výdavky. Čím viac ich v meste je, tým hmatateľnejšie sú ich výhody.

Corwin je zatiaľ jeden z mála developerov na Slovensku, ktorý vo veľkom zavádza technológiu zelených striech. Dúfame však, že sa k nám v budúcnosti pripojí viac firiem a zelené strechy sa stanú štandardom novej výstavby, ktorá pomáha zlepšovať život v mestách.

Zelené strechy v rezidencii Blumental
Zelené strechy v rezidencii Blumental
Share
corwin icon circle scroll top button
phone menu open button phone menu close button

Cookies

Pomocou cookies vieme zlepšiť váš použivateľský zážitok. Podmienky ochrany osobných údajov nájdete tu.