corwin cursor circle black

Bývanie plné fantázie – Umenie Dúbravy

Prejsť na článok
scroll down icon
Share

V Corwine si zakladáme na tom, že naše budovy prinášajú viac pre svojich obyvateľov. To znamená, že okrem zdravého a zeleného prostredia na život sa vždy snažíme vytvoriť aj priestor pre umenie. Do projektu Dúbravy sme preto zapojili 8 slovenských výtvarníkov, ktorí budovy oživili svojimi jedinečnými mozaikami. Každá z týchto budov tak na prvý pohľad získala svoju vlastnú identitu. Ich spoločnou charakteristikou je detstvo, hravosť a fantázia.

Umelci a ich diela
Umelci a ich diela

Pri vymýšľaní námetu som sa sústredil na ľudí a ich každodenné starosti. Mozaika Úlet, zobrazujúca dieťa s balónmi má ľudí povzniesť a odpútať ich od tých starostí a povinností.

Erik Binder

Erik Binder - Úlet
Erik Binder - Úlet

Návrat k umeniu

Pred rokom 1989 bolo umenie celkom samozrejmou súčasťou slovenských sídlisk, avšak s príchodom prestavieb a zatepľovania sa od tohto zvyku upustilo. Umenie je v mnohých mestách v Európe pevnou súčasťou modernej architektúry, ktoré spríjemňuje bývanie a mestskú atmosféru. Projekt Dúbravy využil viac ako 30 000 kachličiek na svoje mozaiky a vrátil umenie do života na sídlisku.

Erik Šille - Maco
Erik Šille - Maco

Páči sa mi tvoriť pre verejný priestor. Mám pocit, že tak môžem vyjsť z mojej bubliny a ukázať svoju prácu aj ďalším ľuďom.

Marek Ormandík

Marek Ormandík - Braček jelenček
Marek Ormandík - Braček jelenček

Jedinečný rukopis

Každý z výtvarníkov si vybral motív, ktorý je im blízky a dal svojej mozaike jedinečný štýl. Aj keď ich spája spôsob vyobrazenia a farebnosť typická pre detský svet, každá z nich predstavuje jedinečné osobné vyjadrenie a dáva tomuto zoskupeniu umenia srdce.

Eva Činčalová - Nebo
Eva Činčalová - Nebo

Umenie je v mnohých európskych mestách etablovaným prvkom súčasnej architektúry. Je to dôsledok systematického premýšľania o kvalite architektúry, mestského prostredia a bývania. Jednoducho tam nie je výstavba len živelná a ľúbivá, ale v kvalitných projektoch ide o viac a umenie je touto pridanou hodnotou. Jeho význam spočíva v tom, že reflektuje obraz komunity, myslenia i doby.

Kurátorka projektu Sabina Jankovičová

Ivan Csudai - Mozaika
Ivan Csudai - Mozaika

Niečo navyše

Dúbravy prestavujú prvý projekt svojho druhu na Slovensku a vďaka svojmu umeniu sa stávajú takpovediac galériou vo verejnom priestore. Okrem krásnych spoločných priestorov na šport a relaxáciu tak obyvatelia Dúbrav majú ešte niečo navyše vďaka unikátnemu umeniu.

Dorota Sadovská - Mama a ja
Dorota Sadovská - Mama a ja

Uvedomujeme si, že k skvalitneniu bývania už nestačí len používanie poctivého materiálu alebo občianska vybavenosť. Preto sa každému nášmu projektu okrem ekologického prvku – zelených striech, snažíme dať aj punc umenia.

Marián Hlavačka

Martin Gerboc - Kúzelník
Martin Gerboc - Kúzelník

Darček malým aj veľkým

Deti, ako aj dospelí, by mali vo svojom živote ponechať priestor pre fantáziu a nebáť sa snívať. Dúfame, že obyvatelia Dúbrav ocenia toto umenie v ich štvrti a hrdo ju budú nazývať svojím domovom.

Dominika Žáková - Teória útulnosti
Dominika Žáková - Teória útulnosti
Share
corwin icon circle scroll top button
phone menu open button phone menu close button

Cookies

Pomocou cookies vieme zlepšiť váš použivateľský zážitok. Podmienky ochrany osobných údajov nájdete tu.