corwin cursor circle black

CORWIN x Gehl Architects

Prejsť na článok
scroll down icon
Share

Pri realizovaní našich projektov sa vždy snažíme k lokalite pristupovať citlivo s dôrazom na kvalitu života a udržateľnosť. Preto si vždy na spoluprácu vyberáme odborníkov, ktorí majú podobný mindset. Na dlhodobom projekte v bývalom industriálnom objekte Palma sme sa spojili so svetovými urbanistami z Dánska – Gehl Architects.

Kto sú „Gehlovci“

 

Jan Gehl, zakladateľ štúdia Gehl Architects, je známy tým, že sa na architektúru pozerá z pohľadu bežného obyvateľa či okoloidúceho. Jeho štúdio sa vyznačuje humanistickým prístupom k rozvoju miest, zón či menších urbanistických projektov. Vychádza z dlhoročných pozorovaní života vo verejnom priestore a skúseností s rozličnými projektmi po celom svete.

K ich najznámejším projektom patrí revitalizácia, respektíve zhumanizovanie snáď najrušnejšieho dopravného uzlu na svete  – Times Square v New Yorku, kde svojím dočasným návrhom dali priestor chodcom a z bývalej križovatky vytvorili námestie v strede Manhattanu.

Photo credits: Before and after, Times Square in the Spring and fall of 2009. Photo: New York City Department of Transportation (DOT)
Photo credits: Before and after, Times Square in the Spring and fall of 2009. Photo: New York City Department of Transportation (DOT)

Gehl Architects boli kľúčovým ateliérom pracujúcim na regeneračnom pláne mesta Christchurch, tretieho najväčšieho mesta Nového Zélandu ktoré bolo v roku 2011 devastované silným zemetrasením. Ich ľudský prístup k rozvoju miest zahŕňal v relatívne krátkom rozmedzí 100 dní stretnutia s profesionálmi, politikmi a obyvateľmi pri ktorých spoločne pracovali na rozvojovom pláne budúceho Christchurchu.

Konkrétnym príkladom práce Gehl Architects, ktorý môže byť relevantný aj pre development bývalého výrobného areálu Palmy je projekt Trælasten (obchod, sklad s drevom) v dánskom Aarhuse. Ide o novú štvrť, ktorá vzniká na území bývalého brownfieldu a prinesie mix viacerých funkcií, vrátane obytných budov rôznych veľkostí. Dôraz je kladený na fungujúce komunity, interakciu medzi ľuďmi, lokálne firmy a udržateľnosť.

Citlivý a humánny prístup tohto urbanistického ateliéru, spomínané projekty a fakt, že pracujú takmer výlučne s nefungujúcimi zastavanými územiami či bývalými industriálnymi areálmi potvrdzuje, že chceme pracovať s najlepšími v obore a rozvoj pozemku Palmy uchopiť citlivo hneď od začiatku. Veríme, že ste rovnako ako my zvedaví na #štvrťbudúcnosti.

Share
corwin icon circle scroll top button
phone menu open button phone menu close button

Cookies

Pomocou cookies vieme zlepšiť váš použivateľský zážitok. Podmienky ochrany osobných údajov nájdete tu.