Let’s talk
Let’s talk

Naša história

S developmentom sme začali na Slovensku v roku 2010. Napriek našim skromným začiatkom sme sa z malej spoločnosti rýchlo transformovali na jedného z najmodernejších a najprogresívnejších developerov na Slovensku. Na trhu sme uspeli najmä vďaka tomu, že sme našim zákazníkom vždy ponúkali zdravšiu alternatívu a vyšší štandard. Vďaka nášmu nezlomnému úsiliu sme sa stali kľúčovým hráčom na trhu. Dnes pôsobíme na troch európskych trhoch, kde kontinuálne nastavujeme vyššiu latku štandardov v segmente udržateľných nehnuteľností.

Od prvého dňa sme sa zaviazali, že každý nový projekt posunieme o úroveň vyššie ako ten predchádzajúci. Postupne sme rástli od menších projektov a posunuli sa k čoraz väčším a ambicióznejším projektom, na ktorých sme spolupracovali s  najznámejšími menami svetovej architektúry a urbanizmu. V uplynulých rokoch sme úspešne zrevitalizovali niekoľko bratislavských brownfieldov, vdýchli im nový život a premenili ich na živé susedstvá. Našu pozíciu lídra v ekologickom developmente sme upevnili získaním certifikácie za výstavbu najzelenšej budovy na Slovensku a v roku 2021 sa nám tento úspech podarilo zopakovať aj na slovinskom trhu, kde pôsobíme od roku 2018. V roku 2022 sme otvorili naše nové kancelárie v Prahe v Českej republike.

Hello. Očakávali sme vás.

Vyplňte formulár, alebo nám pošlite email

Please try again and make sure to fill all required fields. If it doesn't work, please reach us by mail or phone.

Thank you

Form was successfully send.
We will contact you shortly.

Ups.

Something went wrong. Please try again.

Nechajte svoje peniaze rásť spolu s našimi projektmi

Vyplňte formulár alebo nás kontaktujte na invest@corwin.sk

Investujte teraz

Nová Palma prinesie na Račiansku ulicu urbanizmus Starého Mesta

Oct 03 2023

Bratislava, 3. októbra 2023 - Základným stavebným prvkom novej štvrte budú bloky maximálne 5 až 7-podlažných budov zasadené vo verejných priestoroch. Vychádzať budú z princípov „soft city“ spoluzakladateľa ateliéru Gehl Architects, Davida Sima. Potvrdzujú to i dnes zverejnené vizualizácie.

Nová Palma, 6-hektárový projekt spoločnosti Corwin na Račianskej ulici v Bratislave, by mala do lokality priniesť lokálne centrum, ktoré bude svojou štruktúrou pripomínať zástavbu historického centra. „Napriek tomu, že sa v ňom ľudia cítia príjemne, dnes by ho už nebolo možné postaviť. A to kvôli platným svetlotechnickýcm či dopravným normám, často zdedeným ešte z obdobia socializmu. V Palme sme sa však jeho podobe snažili do značnej miery priblížiť a na Račiansku ulicu chceme priniesť nové centrum s kultúrou toho starého,“ priblížil počas obhliadky brownfieldu Palma škótsky architekt David Sim. Práve on sa ako kreatívny riaditeľ a partner svetoznámeho ateliéru Gehl Architects podieľal na vzniku urbanistickej vízie celého projektu. Ten je však realizovateľný až po zmene územného plánu, ktorý tu dnes predpisuje priemyselnú výrobu. „Ak by to bolo na nás, najradšej by sme začali novu Palmu stavať tak skoro, ako sa len dá,“ vyhlásil David Sim.

V bývalej lisovni (na foto napravo) by mala vzniknúť nová tržnica.

Centrom novej štvrte bude veľké námestie pri bývalom sile, ktoré sa svojou rozlohou bude rovnať Hlavnému námestiu v Starom meste. „Verejné priestory a námestia sú späté s európskou kultúrou už od gréckych a rímskych čias. Práve na nich sa ľudia  stretávali. Tí sú pre kvalitu mestského prostredia dôležitejší než samotné budovy a ich fasády. Dobrú štvrť netvoria vysoké budovy, veľké obchodné centrá a široké ulice, ale priestory navrhnuté v ľudskej mierke,“ zdôraznil David Sim. Podľa neho preto Palma nebude obsahovať žiadne vysoké budovy a jej dominantou zostane bývalé silo.

Okrem neho zostane zachovaná aj bývalá zámočnícka dielňa, lisovňa a starý mlyn. V lisovni sa počíta s tržnicou, parter zámočníckej dielne by mal obsahovať gastroprevádzku so zvažovaným remeselným pivovarom, v starom mlyne by mohlo vzniknúť menšie kino. „V sile by sme radi videli kultúru a umenie, a to v mierke, ktorá by svojim významom presahovala hranice Slovenska,“ priblížil projektový manažér CORWIN-u Filip Gulan.

Služby a prevádzky by sa mali nachádzať predovšetkým v parteri budov.

Obytná časť Palmy by mala pozostávať z blokov, v ktorých strede budú k dispozícii poloprivátne vnútrobloky. Ich úlohou bude poskytnúť obyvateľom súkromie a zároveň budú slúžiť ako bariéra voči ruchu ulice. „Vnútrobloky zároveň dokážu ochladiť prostredie o 2 až 3 stupne, takže vďaka nim bude možné pokojne spať aj pri otvorenom okne. Zároveň budú prinášať bezpečné prostredie pre deti, ktoré sa nebudú musieť báť vybehnúť na ulicu,“ priblížil David Sim. Pokojné prostredie pre rezidentov bude zabezpečovať aj fakt, že prevádzky, ktoré môžu potenciálne generovať hluk, budú umiestnené v office časti novej Palmy, ktorá bude susediť s Novou Cvernovkou. V rezidenčnej zóne sa nachádzať nebudú.

Bezpečnosť Palmy pre mladé rodiny bude zabezpečovať aj riešenie dopravy. Tá bude vedená po obvode celého areálu, parkovanie bude umiestnené v podzemí tak pre rezidentov a nájomníkov Palmy, ako aj jej návštevníkov. Vnútro Palmy tak bude bez áut, čím sa bude podobať na pešie zóny Starého Mesta.

Projekt zároveň pomôže aj doprave na Račianskej ulici. Dôjde totiž k jej rozšíreniu o jeden jazdný pruh pre autá, čím zanikne dnes existujúci „lievik“. Pribudne aj segregovaná cyklotrasa a široký chodník pre peších. Zároveň vznikne priestor pre rozšírenie nástupíšť električkovej zastávky. „Musím povedať, že nikdy som nepracoval s brownfieldom, ktorý by bol lepšie napojený na verejnú dopravu, než je Palma. Vďaka tomu a faktu, že pôjde o 15-minútové mesto so službami dostupnými v pešej vzdialenosti, nebudú musieť jeho užívatelia potrebovať  auto každý deň,“ zdôraznil David Sim.

Výstavba celého projektu je však závislá od zmeny územného plánu, ktorý tú stále počíta s priemyselnou výrobou. Aktuálne je možné realizovať iba prvú etapu Palmy, ktorá obsahuje administratívu v rámci Palma Uptown Offices. Tá je v súlade aj s dnešným územným plánom, čo potvrdilo mesto svojim záväzným stanoviskom. Aktuálne pokračuje v povoľovaní, pričom výstavba by sa mohla spustiť v roku 2025. „Rezidenčnú časť so službami, ako je napríklad aj materská škola, stacionár pre seniorov a pod., dnes postaviť nemôžeme, musíme počkať na zmenu územného plánu. Keďže je však nová Palma v súlade so všetkými strategickými dokumentami rozvoja mesta, veríme, že k nej dôjde v dohľadnom čase. Pretože aj z prieskumov medzi susedmi vieme, že v tejto lokalite už priemysel nechcú,“ dodal Filip Gulan.

Ďalšie vizualizácie a obrazové materiály k novej Palme, ako aj audionahrávky z dnešnej obhliadky nájdete na tomto linku.

Páči sa vám naša práca?
Prihláste sa na náš newsletter

Please try again and make sure to fill all required fields. If it doesn't work, please reach us by mail or phone.

Thank you

You were successfully added tou our mailing list.

Ups.

Something went wrong. Please try again.