corwin cursor circle black

Kodanské bicykle

Prejsť na článok
scroll down icon
Share

Inšpirácie zo sveta

Náš tím vždy hľadá nové nápady z najzaujímavejších miest po celom svete v snahe priniesť tie najlepšie inovácie do našich projektov. Škandinávske mestá konštantne vykazujú najvyššie indikátory spokojnosti a zdravia obyvateľov. Sú tak pre nás skvelým zdrojom inšpirácie. V druhej časti série #KodaňNásInšpiruje sa pozrieme na kodanský prístup k bicyklom.

Photo by Febiyan on Unsplash
Photo by Febiyan on Unsplash

Bicyklovanie má v Kodani špeciálne postavenie. Nejde iba o spôsob prepravy, ale o celkový životný štýl. Viac než 62% obyvateľov Kodane používa bicykel ako každodenný dopravný prostriedok. Dokopy sa tam tak denne nabicykluje neuveriteľných 1,2 milióna kilometrov, cestujúcimi do práce, do školy, či kamkoľvek inam. Vďaka aktívnej snahe mesta o zlepšenie prostredia pre bicykle sa toto číslo naviac každým rokom zvyšuje. A ide o viac, než sa na prvý pohľad zdá.

Bicyklom k lepšiemu mestu

Stať sa najlepším mestom pre bicyklovanie znamená pre Kodaň viac než len dostupnú dopravu. Je to aj hlavný nástroj v ich snahe o vytvorenie lepšieho mesta pre ľudí. Pozitívny prístup k bicyklovaniu je dokonca aj súčasťou oficiálnej zdravotnej politiky mesta. Mesto, kde sa autá vymenia za bicykle ponúka viac voľného priestoru, menej hluku a zdravšie ovzdušie. Investovanie do cyklistiky naviac urýchľuje dopravu v meste a dokonca pomáha miestnej ekonomike.

Stavbou cyklotrás, bicyklových státí a celkovým zlepšením cyklistickej infraštruktúry sa mesto okrem iného snaží dosiahnuť aj svoj cieľ stať sa do roku 2025 prvým uhlíkovo neutrálnym mestom na svete*. Kodaň sa tak nebála postaviť 17 nových bicyklových mostov s cieľom uľahčiť mestskú mobilitu a zvýšiť popularitu bicyklov. Svojím prístupom k bicyklom tak mesto motivuje obyvateľov aby používali bicykle na transport, znižovali emisie a zlepšovali životné prostredie.

*Uhlíková neutrálnosť znamená dosiahnutie rovnováhy medzi emisiami CO2 a ich pohlcovaním pomocou prírodných alebo umelých systémov

Cyklistov vidíte v Kodani v každom počasí – celoročne. Či prší alebo sneží, je to často najrýchlejší spôsob dopravy a preto sa obyvatelia nevzdajú bicyklovania ani keby mali zmoknúť. V Kodani fúka extrémne silný vietor a to aj v letných mesiacoch, no v meste si nepovšimnete znížený počet bicyklov. Či už sú to doktori, právnici v oblekoch, študenti alebo pracovníci mestských úradov, bicyklujú naozaj všetci, aj riaditelia najväčších firiem a starostovia miest.

Vizualizácia Guthaus
Vizualizácia Guthaus

Môže byť Bratislava viac ako Kodaň?

Kodaň nás inšpiruje v podpore cyklistickej infraštruktúry a budovaní miest pre ľudí aj na Slovensku. Každý náš projekt ponúka okrem podzemného parkovania aj vnútorné a vonkajšie bicyklové státie. To nám umožňuje nielen podporovať udržateľnú dopravu ale aj maximalizovať plochu vonkajších zelených priestorov a vytvoriť tak príjemné miesta pre oddych. V priamom okolí projektu Guthaus naviac staviame cyklotrasy, ktoré sa napoja na tie mestské. Dávame tak ľudom možnosť vybrať si spôsob dopravy, ktorý im najviac vyhovuje a dovolí im žiť zdravší a šťastnejší život.

Share
corwin icon circle scroll top button
phone menu open button phone menu close button

Cookies

Pomocou cookies vieme zlepšiť váš použivateľský zážitok. Podmienky ochrany osobných údajov nájdete tu.