Stáva už bežným javom, že zima u nás vyzerá skôr ako obdobie dažďov. Klimatológovia už dlhšie upozorňovali na to, že naše zimy budú čoraz daždivejšie a letá teplejšie a suchšie. A tento trend sa má v najbližšej dobe len zosilňovať, čo zreteľne ovplyvní naše vodné zdroje. Je preto dôležité na tento problém adekvátne reagovať a najmä v našich mestách budovať kvalitnú modrú infraštruktúru.


Modrá infraštruktúra predstavuje sieť vodných plôch a opatrení zameraných na inteligentné hospodárenie s vodou. S rozvojom miest sa neustále zvyšuje množstvo nepriepustných plôch, ktoré prerušujú prirodzený vodný cyklus a negatívne ovplyvňujú životné prostredie. Najmä u nás ide aj o veľké množstvo brownfieldov, ktoré nielen zaberajú miesto ale kvôli vybetónovaným plochám a zvyškom rozpadnutých tovární taktiež prispievajú k záplavám a znečisťovaniu vôd. Odhaduje sa, že do roku 2050 bude viac ako 70% z nás bývať v mestách, čo v mnohých evokuje oprávnený strach z vyššieho znečistenia a nižšej kvalitu života. Nemusí to tak však byť. Pretože už teraz vieme, akým smerom by sa mala uberať mestská výstavba tak, aby sa nám v mestách žilo lepšie a zároveň sme chránili našu vodu.


Návrat k prírode
Voda je dynamický element, ktorý tečie, vyparuje sa, a neustále sa mení. Modrá infraštruktúra by preto mala byť vysoko adaptívna, aby zaistila, že budeme schopní reagovať na riziká povodní a obdobia sucha. Dobrým príkladom adaptívnej modrej infraštruktúry sú zelené strechy a dažďové záhrady, ktoré tvoria prirodzený systém zachytávania dažďovej vody a umožňujú jej postupné vsakovanie do pôdy. V mestách slúžia nielen na zatraktívnenie prostredia, ale aj na zber vody z okolitých spevnených povrchov. Tým efektívne zmierňujú dopady návalových dažďov, filtrujú vodu a vracajú ju naspäť do prirodzeného vodného cyklu. Pomáhajú nám tak chrániť naše vodné zdroje a spríjemňovať svoje okolie.
Príkladom tvorby kvalitnej modrej infraštruktúry je náš projekt Guthaus, ktorý kombinuje extenzívne a intenzívne zelené strechy, vodopriepustné povrchy a dažďové záhrady. Všetku zrážkovú vodu, ktorá spadne na pozemku tak využije na závlahu, alebo vráti naspäť do prírodného cyklu. A to všetko vrámci krásneho zeleného parku, ktorý bude slúžiť okoliu na rekreáciu, oddych a šport. Je tak skvelým príkladom toho, ako už dnes môžeme prispieť k zodpovednej modrej infraštruktúre v našich mestách a zároveň vytvoriť príjemné a zdravé prostredie na život.


Zabudnutý problém
Udržateľnosť sa stáva čoraz relevantnejšou témou. Problematika modrej infraštruktúry je však pre mnohých stále neznámou napriek tomu, že na dlhodobé riešenie zvýšeného množstva záplav a období sucha je potrebná široká sieť vodozádržných opatrení. Dobre fungujúca modrá infraštruktúra vyžaduje aktívny prístup zo strany mesta, občanov a developerov. My však veríme, že sa k nám postupne pridá stále viac ľudí a budeme pokračovať v našej snahe o revitalizáciu mestských brownfieldov, rozširovanie modrej infraštruktúry a ochranu nášho tekutého bohatstva.

