corwin cursor circle black

Život sa vracia na námestia

Prejsť na článok
scroll down icon
Share

Dobrý verejný priestor spoznáte tak, že sa mu vždy darí vytiahnuť ľudí z budovy. Je to miesto, kde sa radi prechádzate v každom počasí. Je to miesto, kam sa radi pôjdete naobedovať aj keď si navaríte doma. Je to miesto s dobrou červenou infraštruktúrou. A čo je dobrá červená infraštruktúra? To môžete zistiť na Námestí Mateja Korvína.

Námestie Mateja Korvína
Námestie Mateja Korvína

Naše námestie, ktoré sme vybudovali na projekte Blumental je (skromne povedané) ideálnym príkladom dobrej červenej infraštruktúry, ktorá označuje rôznorodé, avšak prepojené verejné priestory, ktoré podporujú energický mestský život. Zatiaľ čo iba pár rokov dozadu tu ležal uzatvorený brownfield tabakovej továrne, dnes ide o živý priestor využívaný denne mnohými ľuďmi na stretnutia, krátky oddych, raňajky, obedy, večere a sem-tam aj unikátne komunitné akcie. Presne tak ako sme to vždy chceli.

Námestie Mateja Korvína
Námestie Mateja Korvína

Ľudia lákajú ľudí

Základom každého dobrého verejného priestoru je bezbariérový dizajn. Mamičky s kočíkmi, starší ľudia, či hendikepovaní sa na Námestí Mateja Korvína vždy budú cítiť vítaní, pretože je prispôsobené ich potrebám. Samotnému námestiu je navyše prispôsobená mierka okolitej zástavby, ktorá ho „chráni“ z troch strán, zatiaľ čo z tej štvrtej zostáva otvorené a „pozýva“ ľudí na návštevu. Všetci by sa tu tak mali cítiť vítaní na užívanie tohto spoločného vonkajšieho priestoru so zeleňou, umením a príjemnými prevádzkami.

Starostlivo vybrané prevádzky s terasami otočené do námestia ho vždy udržujú živé a atraktívne pre ľudí. Vďaka zasunutému parteru sa navyše aj v lejaku môžete pohybovať po námestí suchou nohou, či si vždy nájdete tieň počas letných horúčav. Dobre navrhnutý verejný priestor tak vytvára predpoklad úspechu jednotlivých prevádzok. Tie zas svojimi pravidelnými zákazníkmi vytvárajú na námestí príjemnú atmosféru a bezpečný priestor pre všetkých. Takáto súhra a vzájomné dopĺňanie sa je jedným z aspektov udržateľného projektu. Koniec koncov, je to o ľuďoch.

BlumentaLive
BlumentaLive

Byť tu je byť spolu

Aj pri našom námestí je flexibilita dôležitým faktorom. Námestie Mateja Korvína je navrhnuté tak aby sa zmestili nielen terasy, bohatá zeleň, či bicyklové stojany, ale aby slúžilo najmä komunite. Na námestí dnes môžete napríklad vidieť umeleckú expozíciu a organizujeme tu aj živé koncerty BlumentaLive pre ľudí z celého okolia. To všetko dopomáha k vytváraniu sociálnych vzťahov a komunít, ktorým sme vytvorili priestor kde sa môžu stretnúť, spoznať, najesť či dokonca kultúrne vyžiť. Výsledkom je dobrá červená infraštruktúra a skvelé m(i)esto pre ľudí.

BlumentaLive
Share
corwin icon circle scroll top button
phone menu open button phone menu close button

Cookies

Pomocou cookies vieme zlepšiť váš použivateľský zážitok. Podmienky ochrany osobných údajov nájdete tu.