corwin cursor circle black

Vitajte v Guthaus parku

Prejsť na článok
scroll down icon
Share

Vytváranie nových, zelených a živých verejných priestorov je našou vášňou. A vždy chceme, aby ten ďalší bol ešte lepší ako ten predchádzajúci. Preto, keď sme získali projekt Guthaus, okamžite sme vedeli, že ho musíme zlepšiť. Zmenšiť zastavanú plochu, pridať zeleň, postaviť ihriská, vytvoriť dažďové záhrady a to všetko doplniť zelenými strechami. Na pomoc sme si dokonca zavolali špičkový ateliér krajinnej architektúry – ManMadeLand. Čo si myslíte o výsledku?

Zelené verejné priestory a vegetačné strechy na Guthause

Zelené strechy Guthausu sú vysadené na viacerých úrovniach – od prízemných striech nad garážou, cez menšie strechy na altánkoch až po extenzívne a intenzívne strechy, ktoré korunujú hlavnú budovu. Nie sú však len na parádu. Zelené strechy Guthaus plnia dôležitú funkciu – zadržiavanie dažďovej vody. Zachytia všetku vodu padajúcu na pozemok a využívajú ju ako zavlažovanie. Všetko, čo zostane, pretečie zložitým systémom brázd a kanálov do masívnej dažďovej záhrady v parku. Tam sa vsiakne do zeme a vráti sa do prirodzeného kolobehu. Do kanalizácie nepretečie ani kvapka.

Guthaus
Guthaus

Samotný park obsahuje desaťtisíce kvetov, rastlín a kríkov, dažďovú záhradu, zariadenia na cvičenie, ihriská, trampolíny, revitalizovaný bunker z 1. svetovej vojny a 183 stromov. A nie sú to obyčajné stromy. V dôsledku zhoršujúcich sa klimatických podmienok trpia nielen ľudia, ale aj zeleň v mestách. Naše „klimatické stromy“ dokážu nielen prežiť extrémne klimatické podmienky, ako sú vlny horúčav a neskoré mrazy, ale dokážu s nimi aj bojovať. Spolu so zelenými strechami pomáhajú prelomiť efekt tepelného ostrova a ochladzovať mesto, ktoré býva aj o 10°C teplejšie ako okolitá krajina.

Rastliny na zelených strechách Guthausu

Revitalizácia dlho opusteného brownfieldu je vždy výzvou. Je to však výzva, ktorú radi prijímame. Pretože vďaka všetkej tvrdej práci a napriek všetkým útrapám sú krásne nové verejné priestranstvá v okolí Guthaus vybudované a pripravené pre svojich nových návštevníkov. A my sa už nevieme dočkať, kedy vám ich otvoríme!

Share
corwin icon circle scroll top button

Sledujte nás
na Instagrame

phone menu open button phone menu close button